RSS

Grupy konkurencji snowboardowych

Snowboard zawodowy podzielony jest na trzy grupy, w których dodatkowo rozróżnia się poszczególne konkurencje.

1.Pierwsza grupa to Alpin Styl.
Ten rodzaj zjazdu uprawia niewielu snowboardzistów, raczej tylko ci zajmujący się zawodowo uprawianiem tego zimowego sportu, czyli ludzie biorący udział w zawodach Pucharu Świata czy w Igrzyskach Olimpijskich. Są tu dwie konkurencje (choć federacja narciarska FIS zalicza tu jeszcze jedną), a obie to tzw. zjazd slalomowy. Różnica polega tylko na tym, że w jednej zawodnik zjeżdża po ustalonej trasie na czas, a w czasie tych zawodów startujący nierzadko przekraczają 100 km/h. A w drugiej odmianie odbywa się zjazd równoległy z drugim zawodnikiem. Do tych konkurencji używa się bardzo twardych i wąskich desek ze sztywnymi wiązaniami. Obie są też w programie Igrzysk Olimpijskich. Tą trzecią mniej popularną jest Boardercross, który polega na slalomowym zjeździe po trasie bardzo zróżnicowanej pod względem trudności. Na specjalnie przygotowanym odcinku znajdują się różnego rodzaju muldy, ostre zakręty i bandy, a na starcie staje 2 lub 4 zawodników. Istnieją zawody, gdzie snowboardziści ścigają się na tych trasach w wyścigach 24 godzinnych. Boardercross jest też dyscypliną olimpijską. Podczas zawodów na przygotowanej trasie czterech zawodników ściga się, kto pierwszy dotrze do mety, a o pojawieniu się właśnie tej konkurencji w programie IO zadecydowała jej widowiskowość.

2.Najbardziej popularną odmianą snowboardu wśród amatorów jednej deski jest Freestyle.
Tu mamy cztery konkurencje:
Pierwsza to Halfpipe, polegający na widowiskowej jeździe po lodowej rurze długości od 100 do 200 metrów i wysokości około 4 metrów. Każdy zawodnik ma dwa przejazdy w pierwszej rundzie i jeśli przejdzie do drugiej, finałowej – kolejne dwa. Oceniani są za ewolucje z obrotami i bez, wysokość skoków i ogólne wrażenie przejazdu, za które otrzymuje się punkty do klasyfikacji ogólnej. Dla większej widowiskowości zawody organizowane są przy sztucznym świetle wieczorami, a każdy uczestnik jedzie do swojej ulubionej muzyki. Halfpipe jest też dyscypliną olimpijską.
Kolejną konkurencją Freestyle jest Big Air. Do jej przeprowadzenia potrzebna jest skocznia, z której wybijają się zawodnicy, by wykonywać podniebne ewolucje. Każdy startujący oceniany jest zarówno za styl wykonywanego skoku, jak i za wartość techniczną. Tak jak w przypadku gimnastyki sportowej i w tym sporcie ważne jest prawidłowe lądowanie zawodnika, za które również jest punktowany.
Trzecia konkurencja to Jibbing przypominający trochę jazdę na deskorolce, ponieważ wykonuje się ją w mieście i terenach zabudowanych. Zawodnicy w jak najbardziej szalony i pomysłowy sposób musza pokonywać trasę, na której są ławki, schody, barierki i inne przeszkody.
Czwarta konkurencja to Slope Style, która podobna jest do Jibbingu tylko wykonuje się ją na zamkniętych obiektach z przygotowanymi przez organizatorów przeszkodami. Tu też liczy się czystość przejazdu i pomysłowość wykonywanych przy tym ewolucji.

3.Ostatnią grupą jest Freeride
Konkurencja ta to snowboard w jego pierwotnym wydaniu, czyli zjazd na desce poza wytyczonymi trasami. Tę formę zjazdów może uprawiać każdy, kto posiada deskę, ale tak jak w przypadku pozostałych, tak i ta jest skomercjalizowana i podlega oficjalnym zawodom.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Menu