RSS

Parametry dobrej deski snowboardowej

Wiadomo, że aby cieszyć się z frajdy, jaką daje zjeżdżanie ze stoku na desce snowboardowej trzeba najpierw ją odpowiednio dobrać i przygotować do sezonu zimowego. A żeby ją dobrze dobrać trzeba znać kilka żelaznych zasad.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, że deskę dobiera się do swojej wagi i wzrostu, ale jeszcze bardziej liczy się przy wyborze styl, jaki przy jeździe na snowboardzie będziemy prezentować, styl zjazdu oczywiście. Najmłodsze dzieci powinny zaczynać swoją przygodę ze snowboardem nieprzekraczającym 120 centymetrów. Kiedy waga młodego sportowca przekracza 40 kilogramów wtedy deska powinna mieć już powyżej 145 centymetrów. Orientacyjnie dla osób dorosłych wygląda to tak, że kobiety mające około 60 kilogramów powinny kupować deski o długości około 150 centymetrów, a panowie o wadze 80 kilogramów deski 160 centymetrowe. Dłuższe deski preferują ludzie, którzy jeżdżą już jakiś czas i ich umiejętności pozwalają na to. Dłuższa deska snowboardowa jest trudniejsza do prowadzenia.

Kolejną sprawą jest giętkość snowboardu. Deski twarde są szybsze i łatwiej na nich utrzymać równowagę, a na tych bardziej miękkich łatwiej dokonuje się skrętów i efektownych ewolucji. I tak na twardych deskach zazwyczaj jeżdżą tzw. zjazdowcy, a na miękkich freestyleowcy. Kolejny parametr to szerokość snowboardu uzależniony od wielkości stopy kupującego, ale deski przeznaczone dla amatorów mają zazwyczaj od 23 do 25 centymetrów szerokości. Profesjonalni alpejczycy korzystają z desek, których szerokość może mieć tylko 15 centymetrów, z kolei deski freestylowe są bardzo szerokie, mają około 28 centymetrów.

W doborze deski ważne jest też jej talkowanie, czyli sidecut. Jest to wewnętrzna krzywizna deski, dla amatorów znacznie mniejsza niż dla zawodowców. Dobra deska nie spełni swojej funkcji, jeśli nie założymy na nią odpowiednich wiązań. System step-in wymaga od posiadacza tego typu rozwiązania specjalnych butów ze sztywną podeszwą, które nadają się do zatrzaskiwania ich w tych wiązaniach. System strap-in przeznaczony jest zarówno do butów ze sztywną, jak i miękką podeszwą, a buty do deski snowboardowej przypina się za pomocą pasów przytrzymujących but na wysokości palców i powyżej kostki. System hybrydowy łączący dwa poprzednie wiązania i system platformowy używany głównie przy slalomach polega na idealnym spasowaniu sztywnego wiązania ze sztywnym butem, a całość stabilizowana jest dodatkowo pasami.

Tagi:

1 opinia Parametry dobrej deski snowboardowej

  1. Łukasz on 25 lipca 2011 at 16:25

    Świetny artykuł dla osób które chcą dobrać sobie deskę, bardzo przydatne, gratuluję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Menu