RSS

Sezon narciarski tuż-tuż

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią kolejny sezon sportów zimowych. Żeby nic nie zakłóciło wypoczynku w górach na stokach narciarskich należy już teraz zadbać o stan sprzętu sportowego.

Najlepiej jest oddać narty i deskę snowboardową do profesjonalnego punktu serwisowania. W razie konieczności ich krawędzie zostaną naostrzone, wiązania wyregulowane i poprawnie zamontowane, a sam sprzęt zakonserwowany. Wiele serwisów oferuje wyrównywanie spodu ślizgów poprzez smarowanie na gorąco i zalewanie ewentualnych ubytków. Czynności te mają na celu ochronę nart i deski snowboardowej przed korozją i rdzą, a także wytopienie starego smaru parafinowego. Dobrze naostrzone krawędzie deski i nart gwarantują ich doskonałe prowadzenie.

Wielu narciarzy rezygnuje ze smarowania nart, mając błędne przeświadczenie, że przez to jazda stanie się wolniejsza. Jest wręcz przeciwnie – dzięki smarowaniu śnieg nie przykleja się do nart, dzięki czemu jazda jest płynniejsza i szybsza. Koniecznością jest również odpowiednie wyregulowanie i montaż zapięć – powinny one stabilnie trzymać but, jednakże w wypadku wywrotki muszą się one samoczynnie rozpinać, uwalniając nogę. Chroni to przed skręceniami i złamaniami kończyn oraz urazami stawów.

Przed postawieniem pierwszych kroków na stoku w tym sezonie należy również zaopatrzyć się w kask, zapewniający bezpieczeństwo nawet podczas groźnych wypadków. Rodzice powinni pamiętać, że małoletni do lat 15 mają obowiązek używania kasku na stokach. Powinien on się znaleźć także wśród niezbędników osób początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Menu