RSS

Slopestyle - nowa konkurencja olimpijska

Slopestyle to po polsku „styl na stoku”. Inna definicja tego sportu to snowboardowy freestyle bądź narciarski freestyle (freeskiing). Nazwa slopstyle to również określenie zawodów, podczas których amatorzy snowboardu lub nart wykonują ewolucje na skoczniach (skoki, jazda po przeszkodach, street na stoku, czyli rotacje podczas jazdy) i zjeżdżają po specjalnie przygotowanym torze.

Slopestyle to konkurencja łącząca elementy skoków oraz jazdy po różnych przeszkodach. Zawodnicy mają do wyboru rainbowy, c-raile, s-raile, poręcze (raile) proste, łamane i różne konfiguracje boxów. Najważniejsze zadanie polega na pokonaniu jak najtrudniejszych przeszkód w sposób najbardziej widowiskowy i poprawny stylowo.

Freeskiing jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się form narciarstwa. Dzieli się on na:

  • slopstyle (konkurencja, w której zawodnicy wykonują ewolucje na stoku z paroma skoczniami),
  • halfpipe (ewolucje wykonywane są po wybiciu się z krawędzi śnieżnej rynny),
  • big air (skoki wykonywane z pojedyncze, dużej skoczni),
  • jibbing (jazda po boksach, railach czy innych przeszkodach, np. murkach, drzewach, ścianach).

Sport ten polega na wykonywaniu w powietrzu trików (obrotów, salt, grabów, czyli chwytów za nartę w locie, ślizganiu się na poręczach i boksach) po wybiciu się ze skoczni. Dzisiejsza forma freeskiingu narodziła się w USA w drugiej połowie lat 90-tych XX wieku. Nowe konkurencje narciarskie w szybkim tempie zyskały wielką popularność i coraz częściej pojawiały się na imprezach związanych ze sportami akcji (np. Winter X-Games).

Cechą charakterystyczną freeskiingu są podwinięte z przodu i tyłu narty (tzw. twin tip), które można także nabyć w Polsce. Tak podgięte narty pozwalają na swobodną jazdę przodem i tyłem (tzw. switch). Charakteryzują się również większą elastycznością i brakiem podwyższenia (płyty) pod wiązaniem. Wymiary nart używanych w snowparku powinny wynosić 115-85-105. Najbardziej znaną polską imprezą organizowaną w ramach tego sportu jest The North Face Polish Freeskiing Open (od 2004 r.), która wyłania Mistrza Polski PZN we Freeskiingu.

Rok 2014 szykuje dla fanów slopstyle’u nie lada gratkę. Na początku lipca bieżącego roku podjęto bowiem decyzję o włączeniu tej konkurencji do programu Igrzysk Olimpijskich w Sochi. Halfpipe również będzie jedną z olimpijskich dyscyplin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Menu