RSS

Snowboard

14 stycznia 2011 by

Snowboard

Pierwsza deska snowboardowa pojawiła się na świecie w 1968 roku, a skonstruował ją Sherman Poppen. Oczywiście jej pierwsza wersja mało przypominała ten sprzęt, którego używa się dzisiaj. Pierwsze modele to po prostu poprzerabiane deskorolki z prymitywnymi wiązaniami domowej roboty. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku snowboard był sportem niszowym, choć we francuskich kurortach proponowano już uprawianie tego sportu przybyłym tam turystom.

Moda na zjeżdżanie na jednej desce zaczęła się rozwijać wraz z chwilą, gdy coraz popularniejsza stała się kultura hip-hopowa, jazda na deskorolce i luźny styl ubierania się, co w przypadku jazdy na nartach nie jest zbyt wygodne. Nie bez znaczenia jest też oczywiście bunt młodzieży, która po prostu uważała tradycyjne zjeżdżanie ze stoków za nudne i mało ekscytujące. Inwestycje poczynione w rozwój sprzętu pozwoliło snowboardowi na dobre zadomowić się na stokach narciarskich całego świata jeszcze przed rozpoczęciem nowego stulecia, a w 1998 roku snowboarding został kolejną dyscypliną na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Co roku powiększa się grono zwolenników tego typu zjazdu po stoku. Jazda na snowboardzie według wielu jest dużo łatwiejsza od jazdy na nartach i przynosi większą frajdę ze zjeżdżania z górki w ten sposób. Istniej też kilka sposobów uatrakcyjniania sobie tego zimowego sportu różnymi konkurencjami. Na desce można zjeżdżać właśnie tradycyjnie – jak na nartach, brać udział w konkurencjach slalomowych, w wyścigach i tak zwanych freestyle’ach, gdzie najważniejsze są triki, skoki i utrzymanie się na torze jazdy. Jazdę na snowboardzie w zależności od wybranej konkurencji można uprawiać na przygotowanych stokach narciarskich, na niewyznaczonych trasach, a nawet w miastach podczas zimy- tu zabawa przypomina łudząco letnie szaleństwo na deskorolce i rolkach.

W snowboardzie podczas zawodów uczestnicy mogą pozwolić sobie na jazdę w half-pipe przy dźwiękach ulubionej piosenki, a nawet w czasie Igrzysk Olimpijskich mają oni prawo nosić stroje odbiegające od tych, do których zobowiązani są pozostali członkowie narodowych ekip. Ich ubiór jest bardzo luźny tak, by nie krępował ruchów (normalnie w innych konkurencjach nakazane jest noszenie ubrań przylegających do ciała, taki wymóg obowiązuje w snowboardowym gigancie równoległym), do tego są o wiele bardziej kolorowe. I dla amatorów ważny jest dobór deski i stroju do kompletu, na wyciągach łatwo jest odróżnić narciarza od snowboardzisty właśnie po modnym stroju. Fani snowboardu, tak jak i fani deskorolki, ćwiczą godzinami triki i układy, które sami wymyślają ,by w ten sposób urozmaicać ten zimowy sport.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Menu