RSS

Ewolucja deski snowboardowej

14 stycznia 2011 by

Ewolucja deski snowboardowej

Spory dotyczące pierwszego twórcy deski snowboardowej nie milkną. Głosy są bowiem są podzielone. Jedni twierdzą, że był to Sherman Poppen, a inni, że Dimitrije Milovich.

Wiadomo, że pierwsze snowboardy pojawiły się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Milovich miał podobno zaczynać przygodę ze zjeżdżaniem na jednej desce od metalowych tac i desek surfingowych, a Poppen związywał narty i eksperymentował z deskorolkami. Snowboardy w produkcji pojawiły się w 1975 roku właśnie za sprawą Dimitrija Milovicha, robione były w Utah.

Były to drewniane deski z laminatem na zewnątrz. Byli nawet snowboardziści, którzy dla lepszego poślizgu dokładali do desek metalowe obręcze, ale kiedy zaczęto organizować pierwsze zawody, z przyczyn bezpieczeństwa zabroniono takich praktyk. W 1978 roku za sprawą Chucka Barfoota pojawiła się pierwsza deska z włókna szklanego, a technologie poprawiające ślizg pozwoliły na coraz bardziej szybsze i widowiskowe jeżdżenie. Tak jak w przypadku narciarstwa, tak i w dziejach deski, co roku pojawiają się kolejne nowinki i coraz lepsze rozwiązania dla samego snowboardu i wiązań do niego przeznaczonych. Ludzie oddający się temu sportowi najpierw sami modyfikowali swój sprzęt, a potem firmy zajmujące się jego produkcją testowały kolejne rozwiązania mające poprawić komfort jazdy i łatwość prowadzenia. Stąd zaczęto się zastanawiać nad tym, by odpowiednio dobrać sprzęt snowboardowy do wzrostu i wagi, zaczęto testować różne szerokości i taliowanie. Pojawiało się też coraz więcej profesjonalnego sprzętu dla ludzi, którzy zaczęli snowboard traktować jak zawód i zakładane były potrzebne do tego federacje.

W 1985 roku pojawiły się pierwsze deski z metalowymi krawędziami oraz pierwsze deski freestlowe i carvingowe. Kolejny można powiedzieć milowy krok to pojawienie się wiązań step- in przeznaczonych do twardych butów, specjalnie do tych wiązań wyprofilowanych. W 1990 firma Santa Cruz rozpoczęła produkowanie desek i jest obecnie jedną z najpopularniejszych firm w branży snowboardowej. Inni wiodący producenci to: Burton, której właściciel swoje zmagania z deską zaczynał już w 1977 roku i startował w pierwszych zawodach dla niego też tworzono osobne kategorie. Inna firma to to Sims. Dużo zrobili też producenci sprzętu narciarskiego i sportowego Elana i Head.

Dziś o snowboardzie można powiedzieć tyle: przebojem wdarł się na stoki w ostatnich dziesięciu latach i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, a co najważniejsze zaczyna być traktowany na równi z innymi dyscyplinami zimowymi i coraz więcej jego konkurencji pojawia się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Na kolejnych w 2014 roku będzie ich już cztery zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Menu