RSS

Historia snowboardu

Nowe dyscypliny sportowe są bardzo opornie wprowadzane do programów zarówno zimowych, jak i letnich Igrzysk Olimpijskich, ale zważając na to, że konkurencji w tych zimowych jest mniej, to i nowe dyscypliny pojawiają się w nich szybciej.

Tak było w przypadku snowboardu. Mimo że pierwsze deski snowboardowe pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, a cały sport rozpędu nabrał na początku lat dziewięćdziesiątych, to pierwsze Igrzyska, na których odbywały się konkurencje snowboardowe miały miejsce dopiero w Nagano w 1998 roku.

Na tych Igrzyskach odbyły się po dwie konkurencje w snowboardingu dla mężczyzn i kobiet. Były to half-pipe i gigant. Pierwszymi mistrzami olimpijskimi w zjeździe zostali Francuzka Karin Ruby i Kanadyjczyk Ross Rebagliti, a we freestyle’u Niemka Nicola Thost i Szwajcar Gian Simmen.

W Salt Lake City w 2002 roku przybyła kolejna konkurencja, a to przez ukłon federacji wykonany w stronę gospodarzy zawodów, ponieważ Amerykanie są największymi fanami jazdy na jednej desce. Oprócz half-pipe’a dodano gigant równoległy, nie było jednak giganta. W jeździe na „rynnie” całe męskie podium przypadło właśnie gospodarzom, a mistrzem olimpijskim został Ross Powers, a w gigancie równoległym królował Szwajcar Philipp Schoch, wśród pań w half-pipe triumfowała Kelly Clark (USA), a w gigancie równoległym Isabelle Blanc z Francji.

W kolejnych igrzyskach, które miały miejsce w Turynie do half-pipe’a i slalomu równoległego dodano snowcross. W tej nowej dyscyplinie medale złote wywalczyli Szwajcarka Tanja Frieden i Amerykanin Seath Wescott, w slalomie równoległym medal z Salt Lake City obronił Szwajcar, a wśród kobiet zwyciężyła jego rodaczka Daniela Meuli. W halfie wygrali Hannah Teter i Shaun White z USA. W Kanadzie na Igrzyskach nie nastąpiły już zmiany w konkurencjach, choć oczekiwania snowboardzistów były duże. Z medalu po raz drugi mogli się cieszyć Seth Wescott i Shaun White. W zjeździe wygrywali Nicolien Sauerbreij z Holandii i Kanadyjczyk Jasey-Jay Anderson. W half-pipe kobiet Australijka Torah Bright, snowcrossie kobiet Maëlle Ricker z Kanady.

Inne konkurencje snowboardowe ciągle czekają na przychylność władz MKOl, ale jest to mało prawdopodobne, ponieważ wymagają zbyt dużych nakładów finansowych i są zbyt skomplikowane według władz i nie będą się cieszyły zbyt dużą widownią jak te, które na igrzyskach już goszczą. Nie wykluczone, że pojawi się w Soczi slopestyle, a decyzja ciągle zostaje przesuwana.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Menu